احیاء به معنی حی نمودن است.

به راستی ما در این شب‌های قدر چه چیزی را زنده می‌سازیم؟ تا حالا به این نکته فکر کرده بودیم؟

در این خصوص گوش جان می‌سپاریم به سخنان حضرت عارف بالله علامه سعادت ملوک تابش هروی قدس الله سره الشریف تا با احیاء آشنا شویم:

قبل از آن دعوت میکنم در کانال تلگرام علامه تابش عضو شوید: @Montazar110


71- واللهِ العظیم احیاء آن نیست که چیزها را بخوانیم و نفهمیم

    واللهِ العظیم احیاء آن نیست که چیزها را بخوانیم و نفهمیم، یا بشنویم و نفهمیم، خودتان را باید احیاء کنید، عقل‌تان را احیاء کنید، دل‌تان را احیاء کنید، فکرتان را احیاء کنید، جهت‎تان را احیاء کنید، موضع‎گیری تان را احیاء کنید، این که یکی بیاید یک چیزهای بخواند ما هم نفهمیم، با یک صوت خوشی…او بخواند و ما هم سری بجنبانیم و هیچی نمی‌فهمیم که او چی می‎گوید! این که احیاء نشد! اغفال شد! پس دوباره خودمان را اغفال می‎کنیم. احیاء همین است بروید زیر یک ملاف، اگر اتاق خلوتی دارید بروید اتاق خلوت، از خود بپرسید، ای من، من بنده‎ی که هستم؟ برای، خوب دقت کنید، برای هرکسی که خدمت می‎کنم، و عمر و جوانی و نیروی حیات می‎گذارم، بنده‎ی همانم، این چی است؟ آن وقت ربّ خودمان را می‎شناسیم.

(گوشه‎ای از سخنرانی آرمان‎های امام علی علیه السلام، عظیم– جلسه چهارم)

73- احیاء عقل، احیاء خیال، احیاء روح، احیاء قلب

    عقل مرا از پیچیدن به زمینه‏های دنیائی آزاد کن، این را می‎گویند احیاءِ عقل! خیال مرا از تنیدن به زمینه‏های دنیائی و شهوانی آزاد کن! این را می‎گویند احیاءِ خیال! همینطور بروید دیگر. روح مرا از بندِ زخارِف و رنگینی‌های دنیا آزاد بساز، این را می‎گویند احیاءِ روح و قلب!

(گوشه‎ای از سخنرانی آرمان‎های امام علی علیه السلام، عظیم– جلسه چهارم)

58- بر فرش علی (ع) نشسته‎ایم چیزی بخواهیم که سگ علی (ع) نمی‎خواهد، خیلی زشت است...توهین به علی (ع) است

    ما از خدا چه می‏خواهیم…؟…به چیزهای پیش‌پا افتاده که هرکس می‎تواند داشته باشد توجه نکنیم، نخواهیم، زشت است، بر فرش علی (ع) نشسته‎ایم چیزی بخواهیم که سگ علی (ع) نمی‎خواهد، خیلی زشت است…توهین به علی (ع) است، توهین به خدای علی (ع) است، خدا نگاه می‎کند، فرشته‎ها نگاه می‎کنند، می‎گویند آمدید بر فرش علی (ع) نشستید چیزهائی می‎خواهید که اهل دنیا می‎خواهند؟ از خدا چیزی به اندازه‎ی عظمـتِ علـی (ع) بخواهید! اگر علم می‎خواهید علمِ علی (ع) را بخواهید! اگر قدرت می‎خواهید قدرت علی (ع) را بخواهید! …بر فرش علی (ع) نشستن و سلطنتی مادون این خواستن شرم آور است. فرشته‎ها وقتی ببینید که مثلاً تابش امشب نشسته و احیاء گرفته و از خدا می‎خواهد برایش یک خانه‎ی خوبی بدهد… سری می‎جُنبانند می‎گویند این بدبخت را نگاه کن…خوب تو که می‎خواهی چرا چیزی نمی‎خواهی که بالا دست نداشته باشی؟

(گوشه‎ای از سخنرانی آرمان‎های امام علی علیه السلام، عظیم– جلسه چهارم)